biBolu
BiBolu
Girişimciliğin yeni merkezi.
Başarılı girişimciler.

Daha önce bir şehre özel girişimcilik programı duydunuz mu? Bugün sizlerle birlikte Bibolu girişimcilik programına yakından göz atacağız. Bibolu girişimcilik programı Bolu Bağışçılar Vakfı ve Girişimcilik Vakfı işbirliğiyle ortaya çıkmış bir program. Programı ilk kez sosyal medya üzerinde gördüğümde büyük bir şaşkınlık ifadesi vardı suratımda. Çünkü çoğu girişimcilik programlarının İstanbul’da döndüğünü düşünürken okuduğum şehirde bir girişimcilik programının ortaya çıkması beni bir hayli şaşırtıp heyecanlandırmıştı.

Gelelim şimdi ilk andan itibaren Bibolu programında neler yaşadığıma. Program harika bir tanışma etkinliğiyle başlıyor. Herkesin birbiriyle tanışması için çeşitli etkinlikler yapılıyor ve kısa sürede harika bir arkadaşlık ortamında buluyorsunuz kendinizi. Programda en çok dikkatimi çeken şey her etkinliğin ardından sorularımızı ve düşüncelerimizi alıyorlardı. Ben özellikle ülkemizde insanların en büyük sorununun soru sormaması olduğunu düşünürken böyle bir şeyin olması beni aşırı sevindirtmişti. Sevgili Umut abi ve Cemre abla uzun uzun programı tanıtıp neler yapacağımızı anlatırken aslında böyle bir programa her şehrin ihtiyacı olduğunu fark ettim. Çünkü ülkemiz girişimciliğin yaşayan bir ruhu aslında ve Türkiye’nin her yerinde ufacık bir fırsat bekleyen girişimciler var. Bu yüzden böyle bir programın yaratacağı etkinin çok büyük olacağını ilk andan itibaren görmüştüm. Gün boyunca programda girişimciliğe dair bir şeyler öğrendik ve farklı düşünceleri yakından tanıma fırsatı bulduk. Özellikle insanların aslında ne kadar farklı düşünebileceğini çok yakından görmek bana da farklı düşünmeyi öğretmişti. Programda çok farklı insanlarla tanışma fırsatı bulmak ve network ağınızı genişletmek ileriye dönük bir fırsatta yaratacaktır kesinlikle.

Programın ilk elçilerinden olmak aslında ilk başta korkutmuyor değildi çünkü yeni bir program ve neler olabileceğini bilmiyorsunuz daha sonra bizlere öncülük eden kişilerin zaten bu ekosistemde uzun süredir yer alması ayrı bir güven veriyor. Girişimciliği yakından tanımak, projelerinizi ve fikirlerinizi sunabileceğiniz ya da yeni bir heyecan arıyorsanız mutlaka deneyimlemeniz gereken bir program bu.